2016 Golden Apple Award Nominees

Congratulations to all the Green Bay Area Public School District educators who were nominated for Golden Apple awards. Thank you for your hard work and dedication to our students!

Aldo Leopold Community School

  • Ryan Bartel
  • Bethany Froelich
  • Chelsea Kelly
  • Chad Zadnik
  • Lisa Zriny
  • Green Bay Area Bilingual Team, Aldo Leopold Community School – Jennifer Tremblay, Jessica Grahek, Gabriela Marino, Tammy Staat, Kristen Retzlaff, Joanna Mertz, Joji Berglin, Melissa Arnoldi, Nicole Marinin, Nichole Wilch, Sara Austin

Baird Elementary School

  • Angela Brandt
  • Elizabeth Chatham
  • Suzanne Degroot
  • Alycia Hammer
  • Mary Hurst
  • Tracey Jozwiak
  • Pamela Luther
  • Faith Schweiner
  • Lisa Soukup
  • Teresa Tonorio

Beaumont Elementary School

  • Mary Buchholz
  • Emily Pansier
  • Clare Signorelli

Chappell Elementary School

  • Nicole Bantleon
  • Brenda Forslund
  • Kathryn Juroy
  • Jared Lemon
  • Stephanie Martinez
  • Katie Motl
  • Marcy Pfeifer
  • Danielle Pire
  • Kelly Schweda

Danz Elementary School

  • Kayla Kawula
  • Rebecca Nelson
  • Laura Olsen

Doty Elementary School

  • Chris Garr
  • Janet Peterson
  • Sharon Rychter

Edison Middle School

  • Anne Atnip
  • Molly Aylward
  • Jared Barker
  • Jami Bohn
  • Lori Buss
  • Tom Capelle
  • Craig Douthitt
  • Ruth Douthitt
  • Andrea Huggett
  • John Ihde
  • Debbie Joski
  • Jason Keller
  • Jennifer Klaus
  • April Koepp
  • Tracy Konop
  • Grace Krug
  • Marie Kubichek
  • Elizabeth Kunstman
  • Carmen Lax
  • Kristin Lemmens
  • Cathy Lindsley
  • Elizabeth Mosupye
  • Tonya Peotter
  • Ramon Pineda
  • Amy Quinn
  • Julie Rabideau
  • Tracie Roberts
  • Lisa Schweiner
  • Justine Skog
  • Janice Sutton
  • Jennifer Tennessen
  • Heather Walter
  • Michelle Weltzien

Eisenhower Elementary School

  • Eric Algrem
  • Jessica Cook
  • Devin Klug
  • Elizabeth Godfryt
  • Simmi Mosier
  • Elizabeth Szkodzinski
  • Eric VanRemortel

Elmore Elementary School

  • Carrie Gerlikowski
  • Katie Peot
  • Jennifer Rodal

Fort Howard Elementary School

  • Traci Baker
  • Francisco Espinosa
  • Courtrney Helmle
  • Abby Honick
  • Ashley Willman
  • Erika Neito
  • Leah Ticknor
  • Leah Zelzer

Franklin Middle School

  • Andrew Bader
  • Casey DeGrand
  • Carrie Denor
  • Anne Erickson
  • Nicole Everetts
  • Michelle Gauthier
  • Kim Gilbride
  • Heidi Gronke
  • Beth Gustafson
  • Ronald Huisheere
  • Melinda Kapinos
  • Darrin Kehoe
  • Samantha Lensmire
  • Mary Lundin-Gillis
  • Roberta Mellberg
  • Lisa Morin
  • Debra Perpich
  • Rebecca Rego
  • Dawn Stirn
  • Jill Truyman
  • Shana Zimmerman
  • Franklin Sixth Grade Science Team, Franklin Middle School – Julie Srenaski, Ann Mathu, Mary Lurdin-Gillis, Michelle Rein

Green Bay East High School

  • Nicole Borely
  • Tyler Bouressa
  • Kevin Butters
  • Mark Dix
  • Brian Fisk
  • Brianna Kehoe
  • Davi Ann Mueller

Green Bay Preble High School

  • Jason Baudhuin
  • David Haller
  • Roshel Schilz
  • Michael Sindberg
  • Ann Sylvester
  • Michael Wittig

Green Bay Southwest High School

  • Brandon Rockstroh

Green Bay West High School

  • Eben Grisby
  • William Hinz
  • Susan Kuester
  • Lisa Merkel
  • Susan Pfankuch
  • Lorraine Poplaski
  • Kathy Rademacher
  • Andrea Solper
  • Susan Watermolen
  • Green Bay West Summer School Community Explorers, Green Bay West High School – Susan Watermolen, Kathy Rademacher, Susan Pfankuch

Howe Elementary School

  • Terry Adams
  • Erin Aschenbrenner
  • Katie Cahoon-Sukow
  • Sarah DeMeuse
  • Paul Hannemann
  • Dana Mackey
  • Michelle Miles
  • Katie Mueller
  • Stephanie Nardi
  • Jennifer Poley
  • Emily Prehn
  • Victor Rodarte
  • Molly Templeton
  • Ann Tobias Becker
  • Amanda VanRemortal
  • Howe Administration Team, Howe Elementary School – Peggy Fischer, Karen Vandesande
  • Howe School Special Education Team, Howe Elementary School – Kori Franz, Andrew Olks, Rachell Youngell, Susan Jimenez, Kristle Ley
  • Howe School Student Service Team, Howe Elementary School – Anne Tobias Becker, Katie Cahoon-Sukon, Becky Seensen, Jodi Vanerem

Jackson Elementary School

  • Sue Brandtjen
  • Ashley Fisk
  • Rebecca Fourness
  • Laurie Grunwald
  • Jayne Vincent-Houle
  • Keri Jeffers
  • Jayme Laabs
  • Erin LeGrave
  • Jeanne Schuh
  • Rebecca Van Rens

Jefferson Elementary School

  • Michelle Bobholz
  • Bart Landwehr
  • Jessica Lepak
  • Jennifer Woldt

Kennedy Elementary School

  • Karissa Fendt
  • Lori Heisdorf
  • Emily Mangin
  • James Solper

King Elementary School

  • Kay Adams
  • Catherine Derricks
  • Julie Kuehn

Langlade Elementary School

  • Christina Czosek
  • Tracy Roffers
  • Ann Wichma

Lincoln Elementary School

  • Megan Frazier
  • Shannon Lambert
  • Sierra Marsicek

Lombardi Middle School

  • Jennifer Ahrens
  • Michael Bero
  • Clinton Griffith
  • Amy Hogan
  • Cassie Inman
  • Kathy Johnson
  • Mary Kralovetz
  • Sarah Kubick
  • Stephanie Pekah
  • Karri Radlke
  • Bonnie VanEgeren
  • Karen Watermolen
  • Jessica Jahnke
  • Lombardi Middle School Phy Ed Team, Lombardi Middle School – Mark Daane, Aaron Schaefer, Riley Woldt, Tony Seidel
  • Lombardi Middle School Blue House Team, Lombardi Middle School – Amy Hogan, Mary Kralovetz, Kathy Johnson, Karri Radke, Michael Bero

MacArthur Elementary School

  • Susan Goral
  • Trina Kerscher
  • Kay Knopp

Martin Elementary School

  • Sarah Cherovsky
  • Jennifer Good
  • Barbara Johnson

McAuliffe Elementary School

  • Kristin Hellenbrand
  • Heidi Hinz
  • Tonie Mixer
  • Jessica Schweiner
  • Joshua Starner

Dr. Rosa Minoka-Hill School

  • Jennifer Lautenschlager

Nicolet Elementary School

  • Amy Bahena-Ettner
  • Rachel Benn
  • Ashley Brede
  • Barb Bubnes
  • Cassandra Butry
  • Amber Byrne
  • Candace Cole
  • Abbey Denis
  • Natalie Faas
  • Marco Guillen
  • Leigh Hoekstra
  • Morgan Malcore
  • Lori McArthur
  • Dan Mixer
  • Anna Simono
  • Rebekah Taylor
  • Holly Whipp

Red Smith School

  • Ann Clermont
  • Kristina Gauthier
  • Mary Jane Czachor
  • Michelle Devine
  • Emily Devillers
  • Amy Kline
  • Mark DeMuth
  • Tammy Charlier
  • Angeline Jensen
  • Allicia Kesler
  • Patty Lofdahl
  • Danielle Oikarinen
  • Teresa Sickel-Souza
  • Kim Stevens
  • Paula Tolksdorf
  • Tricia Wagner
  • Cathy Wavrunek
  • Red Smith 7th Grade Reading Team, Red Smith School – Mandy Peruzzi and Patty Lofdahl

Sullivan Elementary School

  • Alicia Evers
  • James Haese
  • Gretchen Jandrin
  • Kimberly Janssen
  • Jessica Keller
  • Mindi Nellis
  • Luz Pries
  • Melissa Trainor
  • Sandra Tree
  • Sullivan Elementary Team, Sullivan Elementary School – Michelle Wypiszenski and Christine Frederick

Tank Elementary School

  • Jill King
  • Eulalia Riojas
  • Nicole Wilcox

Washington Middle School

  • Martha Bonnie
  • Kevin Van Ess

Webster Elementary School

  • Kevin Flogel
  • Julie Ann Kaftan
  • Jean Verbeten

Wequiock Elementary School

  • Jennifer Beno
  • Richelle Coniff

Wilder Elementary School

  • Craig Buss
  • Katie Johnston
  • Linda Pieschek
  • Kelsey Votis
Advertisements
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: